Defragmentace, příprava na dělení disku

V každém počítači je vhodné vyhradit na disku jeden oddíl (partition) pro systém  a druhý pro data uživatele. V předchozích verzích windows se stávalo častěji, že systém “zemřel” (zpravidla z důvodu poškození souborů na souborovém systému FAT32). Nová instalace windows pak je pracnější z důvodu třídění zachraňovaných uživatelských dat zamíchaných na různých místech mezi soubory systému. Totéž v případě nouzového “vytahování dat” z poškozeného disku se  – proces obnovy poškozených záznamů  komplikuje, protože hledáme v celém rozsahu disku, kde jsou desetitisíce souborů operačního systému.

Počítače zakoupené s předinstalovanými Windows od výrobce zpravidla tuto oddělenou část pro data nemají. Prostor disku lze rozdělit dodatečně (doporučuji), ale před touto oparací je potřeba provést uspořádání dat na disku na jedno fyzické místo. Pak lze snadno oddělit systémová data jednotně přesunutá na fyzický začátek (nebo konec) disku,

K tomu procesu se mi báječně osvědčil program >>PerfectDisk od společnosti Raxco<<, který umí defragmentovat, ale hlavně přesouvat data na disku podle volitelných pravidel. Tento program je zdarma na zkušební dobu 30dní, což ani nepotřebujeme, protože jej v tomto případě použijeme jen jednou.

Po spuštění programu uvidíte následující obrazovku:

uvodni_obrazovka

uvodni_obrazovka

My potřebuje pouze funkci Prep for Shring (příprava na zmenšení oddílu):

co_spustit

co_spustit

Někdy je potřeba tuto funkci spustit vícekrát a je nutné využít režim Boot Time Defrag,  kdy se přesun souborů spustí ještě před naběhnutím windows – čímž může přesunout i systémové soubory (které můžou jinak být blokované na konci disku).

spouštění po startu

Dole v podokně drive map se můžete přesvědčit o stavu uspořádání dat na disku, pro zmenšovaní oddílu (uvolnění místa pro nový oddíl) musí být všechna data snesená k sobě (barevná pole) a všechno volné místo na konci disku (bílá políčka). Na obrázku výše je na konci disku zatím ještě hnědě vyznačená poloha souboru Hiberfil.sys (soubor pro rychlé uložení dat Windows při přepnutí do režimu hibernace.) Až se i tento soubor přesune v režimu Boot Time Defrag, pak bude možné oddělit volnou část disku jako nový oddíl (partition).

K zmenšení původního oddílu je následně potřeba použít další prográm, lze použít např. systémový nástroj Windows, ukrytý v menu  Ovládací panely / Nástroje pro správu / Správa počítače / Správa disků … (pozor ne ve všech verzích Windows to lze)

dělení partition

dělení partition

Pravým tlačítkem myši vyvoláme nabídku akcí na vybraném disku a zvolíme funkci zmenšit svazek. Pokud jsme v předchozím kroku správně uspořádali soubory na disku, máme nyní možnost zmenšit původní oddíl právě o hodnotu zbývajícího volného prostoru. Tímto vzniklé nepřiřazené místo můžeme následně využít pro vytvoření nového oddílu pro data.

Dále vytvoříme požadovaný oddíl opět přes pravé tlačítko s kurzorem umístěným nad částí disku v grafice označené jako nepřiřazeno:

vytvoření partition

vytvoření partition

Po nastavení souborového systému a písmena jednotky (libovolně třeba jako G:, nebo Z: ) můžeme nový oddíl začít používat jako samostatný “disk”.  A to bylo účelem celé akce 🙂

Dotazy k tématu pište v komentáři, nebo na můj email technik@peterex.cz.

 

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.